Yıllar önce bir toprak kayması sonucu oluşmuş bu cennet mekan. Sen koca bir toprak parçası kop iki dağ arasında akan derenin önünü kapat sonra da böylesine güzel bir mekan oluşsun. Yıllar sonra göl için de sülükler artsın o kadar artsın ki göle ismini bile versinler.

Gidip gördüğünüzde suda nadiren sülük görüyorsunuz o da hani çok şanslıysanız, peki ne oldu bu göle ismini veren sülüklere ? Olay şöyle gerçekleşiyor, göl de o kadar çok sülük oluyor ki baktılar olmuyor sülüklerle mücadele göle Alabalıklar salınıyor. Alabalıklar sülüklerin dengesini sağlıyor hatta yok ediyor. Yani göl de alabalık mevcut, kırmızı beneklisi ve abant alası denilen türden yakalamışlığımız vardır.

Gölde sadece Alabalık değil Sazan ve gümüş balığı da mevcut. Gölün suyu o kadar berrak ve temiz ki Sazan balıkları bile lezzetli 🙂

Göl sanki bir anda oluşmuş, göl içinde kalan ağaçlardan bunu anlayabiliyorsunuz. Yazık kurak zamanlarında göl biraz çekiliyor böylece ağaçlar daha çok gün yüzüne çıkıyor.

Göl etrafında çadır kurmak serbest, bir dönem milli parklar tarafından işletiliyordu son zaman da gittiğimizde kimseyi görmedik. Elektrik yok, wc mevcut. Ateş sorunu yok etrafta bolca odun mevcut, yer ateşi yakarken dikkat edilmesi gerekiyor bölge ciddi ağaç potansiyeline mevcut. Ulaşım binek araçlar ile rahatlıkla yapılabilir, telefon çekmiyor seviyesinde, internet hiç yok 🙂

İçme suyu hemen etrafındaki çeşmelerde mevcut, eskiden daha güzeldi mekan son zamanlarda çok popüler oldu haliyle gelen arkadaşlar ciddi seviyede kirletmiş mekanı, her gittiğimizde bir kaç jumbo boy çöpü toplayıp getirebildiğimizi getiriyoruz ama kirleten sayısı fazla olunca ne yazık ki kötüler kazanıyor. Lütfen gittiğimizde nasıl olsa pisletmişler diyip üstüne siz de kötüler takımından olmayın.

Göl çevresinde %65 lik bölümde yol var, bir yakası dik yamaç olduğundan yürümek zor.

Göl de balık tutmak bir dönem yasaktı sonra serbest hale geldi, sazan ve alabalık mevcut sazanları oldukça lezzetli.

Eğer bahar aylarında giderseniz gölü besleyen dereyi ve dere üstündeki küçük şelaleleri görebilirsiniz. Burası ciddi doğa içeriyor.

Sülüklü göle bizler Sakarya dokurcun üzerinden gidiyoruz, her ne kadar Sakarya’ya bağlı gibi gözükse de burası Bolu’ya bağlı, herhangi bir durumda Bolu mercilerinin muhatabısınız.

Bölgede bu tarz yerler gün geçtikçe azalıyor, bu bloğun amacı aslında bu tarz yerleri sadece günübirlik piknik amaçlı gidip her tarafı çöp içinde bırakan zihniyetin eline böylesine yerleri bırakmamak. Lütfen gittiğimiz yerleri temiz tutalım, bize ait olmasa bile etraftaki çöpleri toplayalım.

Sülüklü göl üzerinde yaptığımız uçuşu aşağıda paylaşıyoruz. (11.02.2017)

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Bolu Sülüklü Göl

GPS Rota Bilgisi:

40.522118092979, 30.87673884949