Tuz gölü aslında hemen hemen hepimizin coğrafya kitaplarından hatırlayacağı gölümüzdür. Türkiye haritasına şöyle bir baktığınızda van gölünden sonra karşımıza çıkan en büyük göldür. Ülkemizin tuz ihtiyacının %40 ını karşılayan bu doğal oluşum turistik açıdan da oldukça değerli bir konumdadır. Tektonik bir çukurluğun en derin bölgesinde yer alan gölün etrafı platolarla kaplıdır.

Göl üstüne aracınızdan inip rahatlıkla gidebieceğiniz neredeyse bir kaç nokta var. Bunlardan en popüler olanına biz de aracımızı park ettik. Büyük bir bina içindeki koridordan tuz gölüne iniyorsunuz. Bina içinde göl tuzundan oluşan bir çok kozmetin ürününü satın alabilirsiniz. Ayrıca belirteyim bina içindeki koridorda elinize bir tutan tuz sürüyorlar, bu yağ tuz karışımı madde elinize ciddi bir yumuşaklık veriyor. Elinize sürmek isterlerse izin verebilirsiniz 🙂

Tuz gölü dendiğinde aklınıza kar beyazı bir tuz gelebilir ancak gölün üzerinde bir çok alg türü yaşadığından gölün rengi kar beyazı yerine hafif kiremit rengine çalan bir renkte. Göl tabanı kil benzeri balçık siyah bir çamurdan oluşuyor. Bu çamurun üzeri tuz kaplı, belli bir seviye kazdıktan sonra siyah kilimsi çamur ortaya çıkıyor. Kimileri bu çamurun faydalı olduğuna inanıyor, genelde ziyaretçiler çamuru ciltlerine sürüyorlar.

Göl üstünde çıplak ayakla yürüyebilirsiniz hatta çamuru da cildinize gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz. Daha sonra tuz ile kaplanan cildinizi hemen çıkış alanında sağda bulunan temizleme alanında ücretsiz temizleyebilirsiniz.

Tuz Gölü Efsanesi
Bir efsaneye göre bir zamanlar yerli halk tuz ihtiyacınız ufak bir gölden karşılarmış. Fakat daha sonra bu göldeki tuzlar tükenmiş ve insanlar tuz ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer bulamamışlar. Bu sebep ile aslında tatlı olan şimdiki tuz gölünü tuzlu bir göl haline getirmişler. Daha sonrasında ise tuz ihtiyaçlarını buradan karşılamaya başlamışlar. Bir diğer efsaneye göre ise bir zamanlar şimdi gölün olduğu yerde bir yaşlı kadının üzüm bağları varmış. Bir gün yaşlı bir kadın bu bağların önünden geçerken bağın sahibinden bir salkım üzüm ister ve canının çok çektiğini söyler. Bunun üzerine üzüm bağının sahibi kadına üzüm vermek istemez. Yaşlı kadın ise senin bu bağların tuzla buz olsun diyerek oradan ayrılmış. Bunun üzerinde kadının bütün bağları tuz olmuş ve günümüzdeki tuz gölü oluşmuş.

Tuz Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?
Tuz gölü, Konya, Ankara ve Aksaray il sınırları içerisinde yer almaktadır.Tuz gölüne nasıl gidilir sorusu için, göle kendi aracınız ile veya otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Otobüs ile buraya ulaşmak isterseniz AŞTİ’den kalkan Aksaray otobüslerini kullanabilirsiniz. Daha sonrasında Konya otobüsleri ile Cihanbeyli’ye ulaşabilir ve buradan da göle giden çeşitli dolmuşları kullanabilirsiniz. Kendi aracınız ile göle ulaşmak isterseniz Ankara bölgesinden Konya Devlet yolunu takip edebilirsiniz.

Böceğimizi tuz gölünün alabildiğince beyazı üzerinde uçurduk.

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Tuz Gölü

GPS Rota Bilgisi:

39.0759383737, 33.4112039896