Turnalık yaylası Hendek ve Akyazı taraflarında kalan içerisindeki gölün de güzelliğine güzellik kattığı Sakarya’nın nadide yaylalarından birisidir. Etrafındaki betonarme yapı her ne kadar doğa ile pek bütünleşmese de çok da rahatsız edici durmuyor. Buraya iki farklı rotadan ulaşılabilir. Birincisi Hendek üzerinden çiğdem yaylasına kadar asfalt olan yoldan ulaşmak diğeri ise eski ankara yolu mudurnu yolundan sülüklü göl kavşağından sola doğru saparak. Tavsiyemiz hendek üzerinden çiğdem yaylasına kadar asfalt yolu kullanmak,çiğdem den sonra nispeten toprak yoldan Turnalık yaylasına ulaşmanız yönündedir.

Yayla da içme suyu bulunuyor, kamp yapmak serbest balık tutmak da serbest ancak kota var. Etrafta dolaşan bir bekçi tutulan balık sayısını kontrol ediyor. Ayrıca gece olta atmak yasak. Arka taraf orman olduğundan yakacak odun bulmak da sorun olmayacaktır.

Etrafında bulunan yürüyüş yollarında hiking ve trekking yapılabilir. Tavsiyemiz yaylaya giderken üstünüze kalın bir şeyler almanız zira her mevsimde akşamları ciddi soğuk oluyor. Yaylada restaurant, otel, pansiyon v.s. yok tek alternatifiniz çadır veya karavan kamp. Tuvalet yok ancak yaylada ki cami nin tuvaleti çok zor durumlarda kullanılabilir. Ağaçlık bölge oldukça dik çadır için gölün arka tarafındaki düzlük alan tercih edilebilir.  Göl etrafı açık olduğundan rüzgara maruz kalınabilir. Bu arada market de yok bu nedenle son yerleşim bölgesinden erzağınızı almalısınız.

Resimler Ömer Faruk Tanır ın paylaşımlarından alınmıştır. Kendisine teşekkürü borç biliriz. Ayrıca Yine Ömer Faruk Tanır tarafından hazırlanmış uçuş videosunu da aşağıda paylaşıyoruz.

 

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Sakarya Turnalık Yaylası

GPS Rota Bilgisi:

40.637159940328, 30.832907259464

Yol Tarifi Alın

Bu Yer için Puanlama Yapın.

Puanınız

Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
yiğit 11 Ekim 2019 13:42
Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz

telefon çekiyor mu acaba ?

Selami inler 11 Eylül 2017 01:36
Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz

Mükemmel bir yer kamp için yer arıyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir yer