Bolunun Göynük ilçesine 11 km uzaklıkta tamamen doğal bir göldür çubuk gölü. Zamanında kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın gölü besleyen derenin önünü tıkaması sonucu oluşmuştur. Etrafında çadır kamp yapılabilir çevresinde içme suyu da bulunuyor. Yazın dahi gitseniz geceleri çok soğuk olabiliyor bu yüzden dikkat edilmesi gerekiyor. Çevrede ağaç toplayabileceğiniz bir ortam ne yazık ki yok bu nedenle yanınızda yakacak odun götürürseniz hiç zorluk çekmezsiniz.

Soğuk soğuk diyip sizleri korkutmak istemiyoruz zira biz 4 aylık Aliçiko ile gidip kamp yapmıştık eylül ayında 🙂

 

Gölde aynalı ve kara sazan, beyaz balık denilen gümüş balığı çıkmaktadır. Ancak söylemek istiyorum dönem dönem bu gölde av yasağı olabiliyor o nedenle gideceğiniz zaman yasak var mı yok mu öğrenmenizde fayda var.

Göle karşı yaktık lambamızı ve gece boyunca sakinliğin ve sessizliğin tadını çıkardık.

Göl çevresinde bir köy mevcut ama herhangi bir rahatsızlık gelmiyor yerleşim yerinden bu nedenle ailenizle gidip kamp yapabilirsiniz.

Göl çevresinde zamanında bir film seti için yapılmış yel değirmenleri mevcut. Değirmen olarak faaliyet göstermiyorlar. Yakın bir zamana kadar değirmenlerden birisini restoran olarak işletiyorlardı ama sanırım artık işletilmiyor. Değirmenler görsel olarak gölün doğallığını bozmamış hatta buraya ayrı bir hava katmışlar. Değirmenler çekeceğiniz karelerde sizlere güzel bir arkaplan olacaktır.

Gölden çubuk yaylasına doğru oldukça güzel trekking yolları mevcut. Bu yollarda çok güzel doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Bolu Göynük Çubuk Gölü

GPS Rota Bilgisi:

40.479919624645, 30.832691052362