Şimdi size anlatacağım sahil aslında tam da herkesin bildiği karasu sahil değil, bu karasu nun biraz daha batısında kalıyor. Yani babalı tarafına daha yakın. Karasu tarafındaki sahiller özellikle liman yapımından sonra hoşumuza gitmiyordu. Küçük bir gezi düzenledik önce limana uğradık, sonrası Eskişehir den doğan ve Karadeniz kıyısına boşalan Sakarya Nehri’nin denizle buluşmasını karasu yeni mahallede izledik, yine aynı güzergahta olan Türkiye’de sadece 3 tane olan Dünyada ise tek parçadan oluşan tek Longoz (subasar) ormanı olan Acarlar longozunu ziyaret ettik. Hava kararırken longozdan ayrıldık, yaklaşık 20 km batıya doğru gittiğimizde bu sakin sessiz sahilde kampımızı yaptık.

Burası öyle iç içe şemsiye açtığınız herkesin birbirini dikizlediği kalabalık plajlar gibi değil. Sezon sonu olduğundan mıdır diye düşündük (biz 20 EYLÜL 2017 de sahildeydik) ama alakası yok sahil gayet sakin.

Burası çok uzun bir sahil hatta instagram paylaşımımızda bir arkadaş Karadenizin patarası diye yorum yapmış haksız da sayılmaz.

Yanımızda 3 olta getirdik elde deniz ile uyumlu uzun boyunlu kancalarımız da vardı hemen ayak üstü bir kaç olta takımı hazırlayıp oltaları denize attık. 2 adet dil balığı 2 adet kefal ve 30 tane barbun yakaladık. Barbun (tekirler) inanılmaz lezzetliydi. Yem olarak kumu 10 cm kadar kazdığınızda çıkan patlar kurdu (kum solucan) larını kullanabilirsiniz.

Bu sene iklimlerden midir yoksa biz mi çok şanslıydık ya da tercih ettiğimiz mekanların deniz kalitesinden midir inanın denizin güzelliğine doyduk.  Ege , Akdeniz ve marmaris  kıyılarında defalarca kamp yapan birisi olarak diyebilirim ki bu sene hiç birini aramadık. Karadeniz normalde hırçın denizi ve güçlü dalgalarıyla bilinir ama bize inanın bu sene uysal bir kedi yavrusu gibiydi.

Biraz nasıl ulaşacağınız la ilgili bilgi vereyim. Öncelikle aşağıda bulunan yol tarifi al butonuna tıklayıp açılan pencerede en üstte bulunan “şu anki konumumu bul” alanını işaretleyip adım adım navigasyon butonuna tıklayın. Zaten navigasyon sizi gitmek istediğiniz bölgeye götürecektir.

Eğer 4 çekere bir aracınız varsa karada ölüm yok. Yol bittiğinde kumsaldan devam edebilirsiniz ama uyarayım. Bölgenin kumu çok ince taneli aracınızın batma riski yüksek. Aracınız 4 çeker değilse girişe aracınızı bırakabilirsiniz. Bizim girişe mesafemiz taş çatlasın 50 metreydi. Resimlerden girişin nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Bölgede su yok, wc, duş v.s de yok zaten ücretsiz bir sahil. Ateş yakacak malzeme de ne yazık ki yok. Çevrede denizin geri iade ettiği bolca plastik malzeme var gece onları yakın 🙂

Denizi öyle hemen derinleşen bir deniz değil hani tabiri caizse git git derinleşmeyen bir denizi var. Yer yer beyaz kumlar mevcut bu da ayrı bir güzellik veriyor. Denizi kum taşlık bir denizi yok. Çeken akıntı görmedik zaten deniz çok sakindi.

Bu arada bir kaç detay daha vermek istiyoruz, bu bölgede denize girilebilecek en güzel zaman Eylül ayı olduğu bilgisini belirtmek istiyoruz. Ayrıca sahilde geceleri samanyolu yıldız topluluğunu keyifle izleyebilirsiniz.

Uçuç böceği bu güzel sahilin üzerinde çok güzel dakikalar kaydetti, iyi seyirler.

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Sakarya Karasu Başoğlu Mh. Sahili

GPS Rota Bilgisi:

41.1525498281, 30.4391670227

Yol Tarifi Alın

Bu Yer için Puanlama Yapın.

Puanınız

Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Zehra 16 Ağustos 2018 10:42
Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz

Bu sene çok dalgalı deniz

emre bogaz 16 Temmuz 2018 12:04
Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz

Selamlar ben Emre;

Sitenize şans eseri girmiş bulunmaktayım, aslında fotoğraflarınızın google görsel aramalarında üst sıralarda olması da etkili oldu tamamen şans diyemeyebiliriz 🙂 Ben bu sahile yakın bir köyün yerlilerindenim ( birlik köyü ) ve yazdıklarınız ile ilgili bir kaç ekleme yapmak istedim.
Öncelikle belirtmek gerekirse burası Karaboğaz sahili olarak bilinmektedir ve Kaynarca ilçesine bağlıdır.
Sırasıyla devam edersem sahil son 5 yıldır popülaritesini oldukça artırmakta tabi alabildiğine uzun ve geniş bir sahil olması ne kadar popüler olsa da asla bilindik plajlar gibi tıklım tıklım olmasına sezonun ortası olsa bile imkan vermiyor.İnsanlar burada en yoğun zamanda bile diğer kişilerle arasına en az 50 metre mesafe koyacak kadar alan buluyor ve en yoğun zaman bile sahilin toplamının sadece % 2 veya 3 ünü işgal ediliyor, bu sebeple Karadenizin Patara’ sı yorumu hoş bir benzetme olsa da Patara için Akdeniz’in küçük Karaboğaz’ı diyebiliriz bence 🙂 Ayrıca denizin en güzel zamanı Eylülde gitmeniz oldukça güzel bir tesadüf olmuş. Burada bir gece geçiripte samanyolunun olabilecek en net şekilde görünmesinden bahsetmemenize şaşırdım açıkçası 🙂

Balıkçılık konusuna gelirsek yaz sonlarına doğru burada istavritle kalkan balığı tutmanızı tavsiye ederim.Bu sahilin en meşhur avlarından biridir kalkan avı.Hatta geceleri bu balık kıyıya geldiğinden sahil boyunca 3 çatallı bir zıpkınla ilkel bir av da yapabilirsiniz.Bunun avın hisside oldukça ayrıdır. Ateşli silahlarla yapılacak avlarda bıldırcın ve çulluk avları da çok ünlüdür.

Sahili kışın karlı bir günde ziyaret etmenizi de tavsiye ederim bambaşka bir güzelliği oluyor.

Sahilimize ait en güzel kareleri yakalamışsınız tebrik ederim şimdiye kadar gördüğüm açık ara en güzel kareler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim görsellerden sizlerin olmadığınız bazı kareleri kullanabilmek için izin istiyorum.
Sakarya da sizlere önerebileceğim bir kaç yer daha var eğer iletişim kurmak isterseniz e-mail adresim emre_bogaz@hotmail.com

Nurhan 6 Temmuz 2018 14:40
Ulaşım Kolaylığı
Çevre Durumu
Açıklama Yeterliliği
Aileye Uygunluk
Tavsiye Edermisiniz

Teşekkürler