Türkiye’de sadece 3 tane bulunan longoz (subasar) ormanlarından bir tanesi de Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan acarlar longozudur. Diğerleri Kırklareli İğneada, Sinop Sarıkumda bulunmaktadır. Eskiden daha fazla olduğu biliniyor ama ne yazık ki değişen ekolojik sistemle elimizde sadece bunlar kaldı umarım bunların korunmasını sağlayabiliriz.

Nedir longoz, belki aranızda ilk defa duyanlar vardır bu kelimeyi ?

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun devamlı var olmasıdır. Su, getirdiği kil ve organik materyal ile bu sahaların topraklarını mineral ve organik materyal yönünden zenginleştirir. Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte, yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok ‘taban suyu’na bağımlıdır. Bu özellikleri ile tropikal bölgelerin ‘mangrove’ ormanlarına benzer.

Bin 560 hektar alana sahip Acarlar Longozu, dünyanın ‘tek parça en büyük longozu’ olma özelliğini taşıyor. Göçmen ve birçok yerli kuş türünün konaklama ve barınma yeri olan Acar Longozu’nda 235 kuş türü yaşıyor

Longoz özel bir işletme tarafından işletiliyor, girişte değil ama çıkışta tanıştığımız abimiz oldukça sıcak kanlı. Geçerken uğradığımız bir gezi olduğundan abimizin yemek ve çay ikramı davetine icap edemedik. Kısa bir konuşma geçti aramızda, ciddi paralara bu işletmeyi kiraladığını söyledi. Peki giriş ücretsiz nasıl sağlıyorsunuz kirasını dediğimizde içeride bulunan piknik masaları ve tesisteki kafeteryanın katkısı ile ayakta durduklarını belirtiyorlar. Evet tesise giriş ücretsiz.

Longoz ormanı 7.5 km lik bir uzunluğa sahip ancak gezilecek yer sadece 750 Metre. Gezip görülmesi için oldukça güzel bir yürüyüş yolu mevcut.

Nilüferleri seviyorsanız Longozde bolca nilüfer göreceğinizin garantisini veriyoruz. Biz gezimizi 20 eylülde gerçekleştirdik ancak nilüferlerin çiçek zamanı olmadığından görüntü biraz sönük kaldı. Ekim ve Kasım arasında özellikle pembeleşmiş nilüfer çiçeklerini görmenizi tavsiye ediyoruz.

Tesisin girişindeki restoranın önünden yunuslar kiralanıyor. Bu yunuslar ile longozun tadını daha iyi çıkartabilirsiniz.

Foliage (renk değişimi sevenler) özellikle ekim ve kasım aylarında longozu ziyaret etmeli.

Tesisin başında çay içebileceğiniz güzel bir mekan bulunuyor, oldu yola çıktınız longozu gezmeye başladınız longozun sonuna doğru da küçük bir kafeterya bulunuyor. Burada da bir şeyler içip bu sakinlikte huzur bulabilirsiniz.

Dünya’da böylesine bir longoz yok, henüz ülkemiz sınırlarında böylesine bir güzellik yok olmamışken gidip görmenizi öneriyoruz.

 

Uçuç Böceği Longoz üzerinde keyifle uçtu işte size longozun havadan görüntüleri.

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Sakarya Karasu Acarlar Longozu

GPS Rota Bilgisi:

41.1179321, 30.5540041