Gölyazı Bursa’nın Nilüfer içlesine bağlı ulubat gölü kıyısında şirin bir balıkçı köyü. Köy ada şeklinde olması itibariyle oldukça dikkat çekici durumda. Açıkçası fotoğraflara bakıldığında Türkiye’de böyle bir yer var mı dedirten cinsten.

Köy halkı oldukça sıcak kanlı ve güler yüzlü. Kötün sokaklarında gezerken kadınların balık ağı ördüklerini görüyorsunuz, dedik ya burası bir balıkçı köyü. Köyde 7 den 77 ye herkes bir şekilde balıkçılıkla uğraşıyor. Zaten gölün çevresindeki tekneler her şeyi anlatıyor.

Göl yazı öyle yeni bir yerleşim bölgesi değil, 2400 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Eskiden adı Apolyont olan bir rum köyü burası. Gölyazı ya bağlı toplam 8 küçük ada mevcut ve bunlardan en büyüğü şu anda resimler de anlattığımız Halilbey Adası.

Gölköy ve çevresi tamamen sit alanı. Çevrede bolca rum evleri mevcut ve bir çoğu günümüze kadar korunmuş şekilde. Tarihi evleri seven biriyseniz göl kenarındaki evlerin manzarası sizi mutlu edecektir.

Biz henüz bu bölgede uçmadık ama Hobi Drone ‘un bir uçuşunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kendilerine çekim için teşekkür ediyoruz.

Rota ve Adres Bilgileri

Adres Bilgisi:

Bursa Gölyazı

GPS Rota Bilgisi:

40.166265, 28.678675